Amandakomiteen og Amandajuryen offentliggjorde i går nominasjonene for den norske filmprisen Amanda 2019 på en pressekonferanse på Filmens hus i Oslo. Flest nominasjoner har Hans Petter Molands Ut og stjæle hester fått med hele 10 nominasjoner. Eirik Svenssons Harajuku kan skilte med 9 nominasjoner. Magnus Meyer Arnesens debutfilm Når jeg faller markerer seg også med 4 nominasjoner.

Ut og stjæle hester
Ut og stjæle hester fikk flest Amanda-nominasjoner i 2019

Den nasjonale filmprisen Amanda deles for 35. gang ut lørdag 17. august på Festiviteten i Haugesund. Prisutdelingen sendes på VG TV og produseres av Fremantle Norway.

Amandaprisutdelingen er en del av Den 47. norske filmfestivalen i Haugesund som arrangeres i perioden 17.– 23. august.

I år var det totalt 23 langfilmer med i konkurransen, hvorav 5 er dokumentarer og 6 er barnefilmer. 

Her kan du se hele nominasjonsseremonien (ekstern lenke)

Her er de nominerte

Beste norske kinofilm

Harajuku — Produsent Cornelia Boysen og Synnøve Hørsdal for Maipo Film, regi Eirik Svensson

Ut og stjæle hester — Produsent Turid Øversveen og Håkon Øverås for 4 1/2 Film, regi Hans Petter Moland

Skjelvet — Produsent Martin Sundland for Fantefilm, regi John Andreas Andersen

 

Beste barnefilm

Psychobitch — Produsent Ruben Thorkildsen for Ape & Bjørn, regi Martin Lund

Kutoppen — Produsent Ingvild Evjemo for Qvisten Animation, regi Lise I. Osvoll

Tårnet — Produsent Frode Søbstad, regi Mads Grorud

 

Beste regi

Hans Petter Moland — Ut og stjæle hester

Magnus Meyer Arnesen — Når jeg faller

Eirik Svensson — Harajuku

 

Beste kvinnelige skuespiller

Pia Tjelta — Blindsone

Ine Marie Wilmann — Sonja

Ines Høysæter Asserson — Harajuku

 

Beste mannlige skuespiller

Jon Ranes — Ut og stjæle hester

Tobias Santelmann — Mordene i Kongo

Preben Hodneland — Når jeg faller

 

Beste kvinnelige birolle

Anneke von der Lippe — En affære

Alexandra Gjerpen — Når jeg faller

Maria Bonnevie — Føniks

 

Beste mannlige birolle

Bjørn Floberg — Ut og stjæle hester

Nicolai Cleve Broch — Harajuku

Eldar Skar — Sonja

 

Beste filmmanus

Hans Petter Moland — Ut og stjæle hester

Martin Lund — Psychobitch

Sebastian Torngren Wartin — Harajuku

 

Beste foto

Rasmus Videbæk — Ut og stjæle hester

Karl Erik Brøndbo — Harajuku

John Andreas Andersen — Mordene i Kongo

 

Beste produksjonsdesign/scenografi

Jørgen Stangebye Larsen — Skjelvet

Kalli Juliusson — Amundsen

Lina Nordqvist — Sonja

 

Beste visuelle effekter

Peter Hjort — Ut og stjæle hester

Arne Kaupang (Visual Effects Supervisor), Magnus Olsson (Filmgate), Lars Erik Hansen (Gimpville), Alexander Kadim (Varg), Kaj Steveman (FableFX) — Amundsen

Lars Erik Hansen (Gimpville), Torgeir Busch (Storyline Studios) og Magnus Olsson (Filmgate) — Skjelvet

 

Beste originalmusikk

Kasper Kaae — Ut og stjæle hester

Fay Wildhagen og Øyvind Mathisen – Harajuku

David Stephen Grant — Når jeg faller

 

Beste klipp

Nicolaj Monberg, Jens Christian Fodstad — Ut og stjæle hester

Karsten Meinich, Elise Solberg — Harajuku

Silje Nordseth, Karsten Meinich, Anders Bergland — Tårnet

 

Beste lyddesign

Gunn Tove Grønsberg — Harajuku

Gisle Tveito — Ut og stjæle hester

Tormod Ringnes, Niklas Skarp — Mordene i Kongo

 

Beste kortfilm

Kulturen — Produsent Marte Hansen for Den Norske Filmskolen, regi Ernst De Geer

She-Pack — Produsent Lotte Sandbu for Den Norske Filmskolen, regi Fanny Ovesen

Hæstkuk — Produsent Ragna Midtgard for Mer Film, regi Aasne Vaa Greibrokk

 

Beste dokumentarfilm

Born2Drive — Produsent Tom Marius Kittilsen, Janne Hjeltnes og Knut Inge Solbu for Fenomen Studios, regi Daniel Fahre

For vi er gutta — Produsenter Gudmundur Gudmundsson og Kari Anne Moe for Fuglene AS, regi Petter Sommer og Jo Vemund Svendsen

Hvor man vender tilbake — Produsent Racha H. Larsen for Yellow Log, regi Egil Håskjold Larsen

 

Beste utenlandske kinofilm

Den skyldige — regi Gustav Möller, distributør Arthaus

Green Book — regi Peter Farrelly, distributør Nordisk Film Distribusjon

Kapernaum— regi Nadine Labaki, distributør Arthaus

Leave No Trace — regi Debra Granik, distributør Selmer Media

Shoplifters— regi Kore-eda Hirokazu, distributør Another World Entertainment
 

Kortfilm

Kulturen, regi Ernst De Geer

She-Pack, regi Fanny Ovesen

Hæstkuk, regi Aasne Vaa Greibrokk

 

Filmene som ble vurdert

 

Spillefilm

Amundsen, regi Espen Sandberg

Battle, regi Katarina Launing

Blindsone, regi Tuva Novotny

En affære, regi Henrik Martin Dahlsbakken

Føniks, regi Camilla Strøm Henriksen

Harajuku, regi Eirik Svensson

Mordene i Kongo, regi Marius Holst

Når jeg faller, regi Magnus Meyer Arnesen

Skjelvet, regi John Andreas Andersen

Sonja, regi Anne Sewitsky

Ut og stjæle hester, regi Hans Petter Moland

VampyrVidar, regi Thomas Aske Berg

 

Barnefilm

Psychobitch, regi Martin Lund

Tårnet, regi Mats Grorud

Kutoppen, regi Lise I. Osvold

Karsten og Petra på skattejakt, regi Arne Lindtner Næss og Aurora Gossé

Månelyst i Flåklypa, regi Rasmus A. Sivertsen

Troll – Kongens hale, regi Kristian Kamp og Kevin Munroe

 

Dokumentarfilm

Born2Drive, regi Daniel Fahre

For vi er gutta, regi Petter Sommer og Jo Vemund Svendsen

Kamel, regi Karl Emil Rikardsen

Jeg ser deg, regi Maria Salazar

Hvor man vender tilbake, regi Egil Håskjold Larsen

 

 

Medlemmene i årets Amandajury

Eirik Ildahl, manusforfatter

Håkon Ramstad, skuespiller

Ingvild Holthe Bygdnes, skuespiller

Line Hatland, regissør

Egil Pedersen, regissør

Martin Gant, produksjonsdesigner

Otto Thorbjørnsen, VFX supervisor/compositor

Marte Vold, fotograf

Idun Kvasbø, klipper

Inger Elise Holm, lyddesigner

Kate Havnevik, musiker

Eli Røthe, kinosjef

Kristine Knudsen, produsent

Kjetil Omberg, produsent

 

Medlemmene i årets jury for Beste utenlandske kinofilm

Ida K. Balto

Øystein Simonsen

Kristin Kildal

Mari Haugen

Jørgen Søderberg Jansen